Gogle narciarskie są jednym z najważniejszych elementów stroju narciarskiego. Chronią wzrok przed promieniami słonecznymi oraz blokują szkodliwe fale światła ultrafioletowego UVA i UVB. Dobór gogli nie polega jedynie na dobraniu ich stylistyki odpowiadającej reszcie stroju narciarskiego – jest mnóstwo technologii, które zwiększają zarówno komfort i ergonomie noszenia jak i polepszających pole widzenia, kontrast otoczenia, czy nawet ograniczenie parowania. W goglach stosowane są dwa typy szkieł – te przeznaczone na konkretną pogodę oraz fotochromowe, zmieniające przepuszczalność światła zależnie od warunków pogodowych. Dodatkowo gogle mogą zostać wyposażone w system wentylacyjne, które dzięki swojej obecności ograniczają parowanie szkieł, zarówno wewnątrz jaki i pomiędzy szkłami (w przypadku systemów wielowarstwowych szkieł). Czym się kierować przy doborze gogli? Jakie gogle narciarskie wybrać?
Dobór gogli narciarskich
Pierwszym, a zarazem podstawowym, parametrem doboru szkieł jest dobranie odpowiedniego rozmiaru. Większość gogli posiada uniwersalną budowę, która pozwala na regulację paska do obwodu głowy wraz z kaskiem. Jeżeli gogle występują w różnych rozmiarach oznacza to, że regulacja jest w pewnym stopniu ograniczona, a powierzchnia szkieł, rozłożenie gąbek lub wielkość ramki może zależeć od typu i kształtu twarzy. Zakładając symetrie ciała łatwo oszacować jaki rozmiar będzie odpowiedni – nieco mniejszy, średni czy duży.
Drugim ważnym parametrem jest to czy użytkownik posiada wadę wzroku oraz tym samym nosi okulary korekcyjne.
Gogle narciarskie z reguły nie wpływają na ostrość widzenia, zniekształcenia obrazu widzialnego oraz nie korygują popularnych wad wzorku. Ta działka należy do okularów korekcyjnych dobranych przez specjalistę w tej dziedzinie.
Noszenie okularów a gogle
Oczywiście, jest to jak najbardziej możliwe! Trzeba jedynie pamiętać o tym, że należy wybierać gogle oznaczone symbolem OTG. OTG znaczy dosłownie „over the glasses” czyli w wolnym tłumaczeniu nakładane na okulary. Większość producentów zadbała o to, aby takie modele znalazły się w ich ofercie – osoby z wadami wzroku stanowią dość spory procent populacji, którego nie można wykluczyć z zimowych aktywności sportowych. Gogle OTG posiadają więcej miejsca w miejscu pomiędzy gałką oczną, a szkłem gogli. Dzięki temu możliwe jest komfortowe noszenie okularów wraz z nałożonymi goglami. Przykładem mogą być
Gogle narciarskie ATOMIC Revent L FDL Stereo sezon 2018/2019
Jakie gogle narciarskie wybrać? Czym są kategorie gogli?
Kolejnym parametrem jest przepuszczalność światła przez szkła gogli. Kolor szkieł nie wynika z ich zabarwienia, lecz ich struktury i warstw zastosowanych, których celem jest ograniczenie dopływu światła do oka i ochrona przed promieniowanie UV. Wyróżnia się cztery kategorie przepuszczalności światła przez szkła gogli. Parametrem kluczowym jest VLT (ang. „visible light transmission”) czyli przepuszczalność wiązki światła widzialnego. VLT oznacza ile procent światła bezpiecznego dla oczu (czyli z pominięciem podczerwieni i ultrafioletu) trafia do receptorów w oku. VLT podawane jest jako wartość procentowa co znacznie ułatwia dobór gogli i szkieł. Tym samym, na podstawie procentowej przepuszczalności widzialnego światła, zostały przybliżone zakresy stosowania szkieł danej kategorii. Przybliżone, ponieważ każdy producent inaczej interpretuje każdy zakres – jednak wartości są na tyle zbliżone, że możliwe jest ustandaryzowane tego i określenie kategorii.
Jakie są kategorie gogli narciarskich?
- Kategoria 0, zwana również S0 – są to szkła charakteryzujące się przepuszczalnością światła na poziomie 80 – 100% światła widzialnego. Doskonałe do nocnej jazdy, chroniące oczy przed opadami śniegu i wiatrem.
- Kategoria 1, zwana również S1 – szkła o przepuszczlaności od 43 do 80% światła widzialnego. Doskonałe na opady atosferyczne, takie jak silne opady śniegu lub deszczu połączone z wysokim zachmurzeniem. Zazwyczaj ich barwa znacznie polepsza kontrast widzianego obrazu, zwiększając tym samym percepcje użytkownika. Do tej kategorii należą np. Juniorskie gogle narciarskie HEAD Ninja sezon 2018/2019
- Kategoria 2, zwana również S2 – szkła przeznaczone do nieba w pełni zachmurzonego bez opadów atmosferycznych. Przepuszczają od 18 do 43 % światła widzialnego. Zazwyczaj o pomarańczowej lub żółtej barwie, która zwiększa kontrast i szczegółowość obrazu. Do tej kategorii należą np. Gogle narciarskie ATOMIC Count 360° HD sezon 2018/2019
- Kategoria 3, zwana również S3 – szkła o przepuszczalności 8 do 18%, które zaleca się stosować podczas częściowego zachmurzenia lub częstych przejaśnień. Chronią doskonale oczy przed rażącymi promieniami słonecznymi tym samym zwiększając kontrast pomiędzy niebieskim niebem, a białym śniegiem. Szczegółowość i kontrast jest dużo większa niż w niższych kategoriach. Gogle o szkłach takiej kategorii to np. Gogle narciarskie HEAD Solar FMR
- Kategoria 4, zwana S4 – szkła przepuszczają od 3 do 8% światła widzialnego, dzięki czemu użytkownik nie jest rażony przez promienie słoneczne pochodzące bezpośrednio od słońca, ale również przez promieniowanie odbite od jasnego śniegu lub lodu. Przeznaczone na ostre słońce znajdujące się w zenicie lub podczas jazdy „pod słońce”.
Czy można wymienić szkła w goglach narciarskich?
Tak! Producenci posiadają różnej kategorii szkła w swojej ofercie, które są dedykowane do gogli które zezwalają na ich wymianę bez ingerencji specjalistycznych narzędzi. W większości przypadków nieco droższe modele zezwalają na wymianę szkieł – nie ma wtedy konieczności kupowania dwóch par gogli na różną pogodę. Wystarczy dokupić odpowiednie szkło o odpowiednim przeznaczeniu, którego zmianę można wykonać nawet na stoku. Przykładem może być zestaw dostępny prosto od HEAD:
HEAD Horizon - zestaw szyb dodatkowych
Czym są szkła fotochromowe?
Szkła fotochromowe łączą w sobie zalety zazwyczaj kilku kategorii, np. zakresu od kategorii S1 do S3 – ich przepuszczalność wynosi wtedy np. od 80 do 8% światła widzialnego. Jak to działa? Szkła fotochromowe pokryte są warstwą czułą na temperaturę oraz intensywność światła. Podczas zmiany warunków pogodowych z pochmurnego nieba na ostre słońce powierzchnia gogli nagrzewa się. Specjalna warstwa umieszczona w takich szkłach w takiej sytuacji staje nieprzezroczysta ciemniejąc do poziomu czerni znanej z dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych. W momencie, gdy ostre słońce zajdzie za chmurę temperatura na powierzchni szkieł maleje czyniąc ich ponowy powrót do półprzezroczystości, dając komfort jazdy i odpowiednią jasność obrazu. Zmiana wymaga czasu, nie jest natychmiastowa, ale jest to idealny czas, aby przygotować oczy do nowego kontrastu i jasności obrazu. Takimi goglami są np.
Gogle narciarskie Salomon Aksium Photo sezon 2018/2019
Czym są szkła polaryzacyjne?
Polaryzacja obrazu pozwala na ułożenie rozproszonego światła w jedną wiązkę – w praktyce oznacza, że refleksy powstałe podczas odbicia się światła od tafli wody, szkła, lub rozproszone przez np. drzewa, dzięki czemu do oka trafiają tylko fale ukierunkowane pionowo. Wzrasta wtedy kontrast obrazu, poprawia się szczegółowość, maleje ilość oślepiających promieni, a kolory wyglądają na żywsze – szczególnie niebo, lustra zbiorników wodnych oraz roślinność. Panuje opinia, że gdy raz się spróbuje polaryzacji to nie chce się wracać do zwykłych soczewek i szkieł – czy to prawda? Według nas tak, jakość obrazu w takich szkłach zachwyci osoby wrażliwe na promienie i duże rozpiętości tonalne. Szukasz takich gogli? Znajdziesz je tutaj:
Gogle narciarskie HEAD Horizon TVT polaryzacyjne
Dodatkowe technologie w goglach narciarskich
Gogle mogą być wyposażone w różnego rodzaju technologie poprawiające zarówno ich parametry techniczne jak i komfort noszenia. Jedną z często stosowanych technologii jest wentylacja szkieł, dzięki czemu wyeliminowany zostaje problem dotyczący parowania szkieł. Różnica temperatur pomiędzy zewnętrzną stroną a wewnętrzną może być wysoka, dlatego też okulary parują. W modelach topowych i tych z wyższej półki cenowej stosowane są różnej gęstości pianki, mające bezpośredni styk z twarzą użytkownika. Zastosowanie różnych gęstości wpływa pozytywnie na komfort noszenia oraz dopasowanie do twarzy. Paski na kask mogą być wyposażone w silikonowe wypustki, które zapobiegają spadaniu lub zsuwaniu się gogli z powierzchni kasku.
Gogle narciarskie HEAD, Salomon, Atomic, Rossignol czy może Bolle?
Według nas – nie ma to żadnej różnicy! Należy pamiętać, aby kierować się parametrami technicznymi i ochroną wzroku, a nie modą. Szkła kategorii S0 podczas ostrego słońca za wiele nie pomogą, chociaż mogą pasować do stroju. Należy pamiętać o możliwości wymiany szkieł oraz o tym, że istnieją przeróżne szkła wymienne – począwszy o koloru, poprzez ich kategorie, aż do dodatkowych parametrów jak polaryzacja. W
naszym sklepie stacjonarnym przy ulicy Świdnickiej 49 we Wrocławiu posiadamy wiele modeli, które na miejscu można przymierzyć, kupić przez internet z dostawą do domu, lub kupić przez internet i odebrać osobiście. Zapraszamy!